Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak poznać że Twoja roślina potrzebuje więcej światła ? Doświetlanie roślin doniczkowych

2023-02-07
Jak poznać że Twoja roślina potrzebuje więcej światła ? Doświetlanie roślin doniczkowych

Oznaki, że Twoja roślina doniczkowa potrzebuje więcej światła

Światło jest jednym z najważniejszych zasobów potrzebnych Twojej roślinie. Właściwe oświetlenie może sprawić, że Twoja roślina będzie silna i atrakcyjna, a jego brak może sprawić, że będzie wyglądać na małą i słabą. W tym artykule dowiesz się, na jakie objawy należy zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że Twoja roślina nie ma wystarczającej ilości światła i co zrobić, aby to naprawić.

Odbarwienie

Bez wystarczającej ilości światła rośliny nie mogą wytwarzać chlorofilu, który jest pigmentem sprawiającym, że ​​są zielone. To powoduje, że bledną, a następnie żółkną.

Patykowate łodygi

Brak wystarczającej ilości światła sprawia, że ​​rośliny same go szukają. Zaczynają się piąć, próbując dotrzeć do źródła światła – to czyni je patykowatymi; łodygi wydłużają się, a liście rozrastają się pionowo zamiast poziomo.

Pochylanie się

Prawie ten sam problem, co patykowatość, lecz w poziomie – roślina zaczyna się pochylać, szukając źródła światła. Może to prowadzić do tego, że jedna strona będzie znacznie pełniejsza niż druga. Dobrym rozwiązaniem tego problemu, poza całkowitym przeniesieniem rośliny, jest okresowe obracanie jej, aby wyrównać ilość otrzymywanego światła.

Powolny wzrost lub brak wzrostu.

Te dwa problemy są tak naprawdę różnymi stopniami jednego – bez światła Twoja roślina nie ma energii do wzrostu. Może to prowadzić do mniejszego wzrostu, takiego jak mniejsze liście lub wolniejszy rozwój, lub do całkowitego zaprzestania go.

Gleba pozostaje wilgotna przez długi czas

Mniejszy wzrost oznacza, że ​​roślina będzie potrzebowała mniej wody, przez co nie będzie w stanie wchłonąć normalnej ilości, pozostawiając glebę wilgotną na dłużej. Może to prowadzić do zgnilizny korzeni, która jest niezwykle niebezpieczna i trudna do zwalczenia.

Jak zapewnić więcej światła?

Przeniesienie roślin do pokoju od strony południowej to dobry sposób na walkę z niedoborem światła, ale nie każdy ma taką możliwość. W takim przypadku lampy typu growlight są najlepszym sposobem na zapewnienie światła roślinom. Lampy Verticana LED emitują pełne spektrum światła, dzięki czemu doskonale zastępują światło słoneczne.Rośliny najbardziej potrzebują światła czerwonego i niebieskiego – oznacza to, że wiele growlightów ma kolor fioletowy, niewygodny dla ludzkiego oka. Lampy Verticana zapewniają te same długości fal, a nawet więcej, a jednocześnie mają przyjemną, jasną barwę. Modułowy system można łatwo dostosować i zmontować, co pozwala kontrolować światło, jakie otrzymują rośliny.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel