Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak doświetlać monsterę? Wymagania świetlne dla monstery

2023-02-07
Jak doświetlać monsterę?  Wymagania świetlne dla monstery

Oznaki, że twoja monstera potrzebuje więcej światła

Ostatnimi czasy monstery stały się jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie bez powodu – ich charakterystycznie rozszczepione liście sprawiają, że są efektownym akcentem praktycznie w każdym wnętrzu. Aby liście rozszczepiły się, Twoja monstera musi mieć zapewnione wszystkie niezbędne zasoby, przede wszystkim światło. Wiele monster traktowane jest w podobny sposób co palmy –  jako rośliny niewymagające dużo światła. Prawdą jest, że w warunkach słabego oświetlenia mogą przeżyć, ale aby mogły się rozwijać, muszą mieć zapewnione więcej światła, więc jeśli chcesz, by twoja monstera wyglądała jak najlepiej, a nie jedynie przetrwała, powinieneś rozważyć, czy twoja roślina otrzymuje wystarczającą ilość światła.Po pierwsze, musisz wiedzieć, ile lat ma twoja monstera. Młode rośliny będą musiały rosnąć przez kilka lat, aż osiągną fenestrację, czyli pękanie liści. Zanim roślina będzie rosła przez 2-3 lata, lepiej nie traktować braku okien jako objawu zbyt małej ilości światła.

Jakiego światła potrzebują monstery?

Chociaż potrzebują dużej ilości światła, monstery nie można po prostu umieścić w pobliżu jasnego okna lub na zewnątrz w jasnym świetle słonecznym. Preferują jasne, pośrednie światło, co oznacza, że ​​promienie światła nigdy nie powinny padać bezpośrednio na liście, pozostawiając cień. Może to prowadzić do brązowych plam na liściach.

Oznaki zbyt małej ilości światła:

Liście nie pękają

Jeśli twoja monstera ma ponad trzy lata, a jej liście jeszcze się nie rozwarstwiły, może potrzebować więcej światła. Jedna z teorii wyjaśniająca, dlaczego liście pękają, jest taka, że ​​przepuszczają światło do niższych części rośliny. Jeśli nie dostają światła, którego potrzebują, nie mają potrzeby się rozdzielać.

Patykowate łodygi

Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, monstera będzie starała się jak najlepiej dotrzeć do jego źródła, powodując pnięcie się. Pionowy wzrost sprawia, że ​​roślina wygląda nieatrakcyjnie i jest mało obficie.

Gleba nie wysycha całkowicie

Mniej światła oznacza mniejszy wzrost, co z kolei powoduje, że monstera zużywa mniej wody. Jeśli gleba pozostaje wilgotna dłużej niż normalnie, twoja monstera może potrzebować więcej światła. Mokra gleba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zgnilizny korzeni, której bardzo trudno jest przeciwdziałać.

Przebarwienia liści

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na przebarwienia liści, które mogą być spowodowane nadmiernym podlewaniem. Ponieważ te problemy są ze sobą powiązane, objawy przelania można również postrzegać jako spowodowane zbyt małą ilością światła.

Wymagania świetlne Monstery

Większość monstera wymaga co najmniej 5 godzin nasłonecznienia, ale może to sięgać nawet 12. Musisz pamiętać, aby dać swojej roślinie trochę odpoczynku – ona też potrzebuje nocy. Najlepsze są okna południowe i wschodnie, ale w chłodniejszych miesiącach nawet one mogą okazać się niewystarczające. W tym miejscu wkraczają lampy typu growlight. Światła LED Verticana są doskonałym uzupełnieniem naturalnego światła, a ich pełne spektrum światła sprawia, że ​​nadają się również jako kompletny zamiennik.Rośliny potrzebują głównie światła czerwonego i niebieskiego, co oznacza, że ​​wiele lamp ma fioletowy , nieprzyjemny dla ludzkiego oka, odcień. Lampy Verticana zapewniają te same długości fal, a przy tym także resztę spektrum, a jednocześnie mają przyjemną barwę. Modułowy system jest łatwy w montażu i personalizacji, co pozwala kontrolować światło, jakie otrzymują Twoje rośliny.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel