Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o palmy w okresie zimowym? Skuteczne doświetlanie drzew palmowych

2023-02-07
Jak dbać o palmy w okresie zimowym? Skuteczne doświetlanie drzew palmowych

Jak dbać o palmy zimą?

Zimą musimy zmienić sposób, w jaki dbamy o naszą palmę. Na uwadze powinniśmy mieć podlewanie, doświetlenie i ochronę przed mrozem. Niższe temperatury sprawiają, że tempo wzrostu i aktywność korzeni palmy maleje. Przez to powodu roślina potrzebuje mniej wody. Prócz przelania palmy, podlewając zbyt dużą ilością wody ryzykujemy także odmrożeniem korzeni. Takie uszkodzenia mogą okazać się zbyt dotkliwe, żeby palma przeżyła.Przy nagłym spadku temperatury powinniśmy osłonić palmy rosnące na zewnątrz. Rośliny możemy osłonić agrowłókniną czy matami bambusowymi. Do tego polecamy agrowłókninę Kingfisher. Ważna jest także ochrona korzenia – do niej możemy wykorzystać mulcz w postaci szyszek lub kory. Gdy temperatura wzrośnie, powinniśmy usunąć osłonę i mulcz. Tak jak wszystkie rośliny, palmy potrzebują do wzrostu światła. W zimniejszych miesiącach, gdy dni są krótkie i ciemne, lampy Verticana pozwolą Ci zapewnić swojej palmie perfekcyjne warunki. System oświetlenia dostarcza długości światła, które są potrzebne do fotosyntezy. Doświetlenie sprawi, że Twoja palma będzie w zimie wyglądała tak dobrze jak latem.

Wymagania świetlne dla palm

Palmy najbardziej lubią jasne, niebezpośrednie światło, choć są w stanie przetrwać z relatywnie małą ilością światła – to czyni z nich dobre rośliny doniczkowe. Przetrwanie nie jest jednak wszystkim; by Twoja palma rosła i wyglądała jak najlepiej, przyda się jej pomoc w postaci lampy. Dodatkowe oświetlenie pozwoli symulować naturalne warunki życia palmy, zgoła inne od kapryśnej polskiej pogody. 

Doświetlanie palm - czyli jakim światłem doświetlać palmę ?

Popularnym wyborem są światła CFL, czyli fluorescencyjne, mają one jednak dwa duże problemy. Jednym jest spektrum światła, które jest bardzo wybiórcze. CFL wydziela dużo czerwonego i niebieskiego światła – oba dobrze wpływają na wzrost roślin, jednak pomijane zostają pozostałe długości, które też pozytywnie wpływają na roślinę. Drugą wadą jest oszczędność energii. Lampy fluorescencyjne produkują ciepło; ciepło oznacza zmarnowaną energię i wyższe rachunki za prąd. Dużo lepszym wyborem są światła LED, które emitują pełne spektrum światła. Lampy Verticana produkują więcej czerwonego i niebieskiego światła, dla jak najlepszego wzrostu, lecz nie pomijają reszty spektrum. Oświetlenie LED jest również bardzo energooszczędne i nie wydziela dodatkowego ciepła. 

Jak długo doświetlać palmy ? 

Palmy doniczkowe przeważnie pochodzą z gatunków rosnących w cieniu większych drzew, przez co nie potrzebują dużej ilości światła, jednak dobrze jest zapewnić im jak najwięcej oświetlenia. Najlepiej jest symulować naturalną długość dnia – powinniśmy naświetlać co najmniej 12 godzin. Pamiętać należy jednak, żeby zapewnić roślinie czas na odpoczynek, przynajmniej cztery godziny. Ograniczy to potencjalne dziczenie rośliny. Oświetlenie należy z początku dawkować – roślina stojąca w ciemnym miejscu nie może od razu otrzymać pełnej dawki światła. W przeciągu miesiące powinniśmy stopniowo zwiększać dawkę aż osiągniemy domyślny czas naświetlania. 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel