Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Doświetlanie storczyków zimą

2023-02-07
Doświetlanie storczyków zimą

Zimowanie storczyków

Choć storczyki są w stanie przetrwać relatywnie niskie temperatury, najwygodniej będzie im w cieple. Nie może to być jednak przesadne ciepło. Jeśli utrzymujesz dom w komfortowej dla siebie temperaturze, twojemu storczykowi będzie równie wygodnie. Należy jednak uważać – kwiatu nie powinno umieszczać się zbyt blisko źródła ciepła, np. grzejnika. Podobnie sytuacja wygląda z zimnem. Trzeba unikać stawiania orchidei w miejscu narażonym na przeciąg chłodnego zimowego powietrza. Jeśli zdarzy Ci się zostawić roślinę w zbyt ciepłym lub zimnym miejscu, nie ma powodu do stresu. Orchidee są wytrzymałe, powinno się jednak jak najszybciej postawić je w dogodnej lokalizacji. Do tego zadania nada się parapet nad grzejnikiem, który zapewni roślinie niebezpośrednie ciepło i dostęp do słońca. Dobrze, by liście nie dotykały szyb, gdyż może to powodować żółknięcie. Podlewanie storczyków zimą nie różni się zbytnio od sytuacji w reszcie roku. Orchidee zimą potrzebują mniej wody, należy więc uważać na ilość, jaką podlewamy roślinę. Nie możemy używać tej samej ilości wody przez cały rok. Najlepiej podlewać storczyka dopiero, gdy podłoże jest suche. Każdy kwiat ma indywidualne potrzeby, dlatego należy obserwować jego reakcję na ilość wody. Jeśli liście są obwisłe i żółte, powinniśmy podlewać mniej, natomiast gdy są pomarszczone i zżółknięte, powinniśmy zwiększyć ilość wody. 

Doświetlanie storczyków zimą

Zima jest trudnym czasem dla storczyków. Orchidee są kwiatami egzotycznymi, nieprzyzwyczajonymi do zmian pór roku. Sprawia to, że zimą wymagają specjalnej opieki. Choć storczyki występują niemal na całym świecie, większość gatunków hodowanych w Polsce pochodzi z cieplejszych regionów, przez co nie są dostosowane do zimowania.  By nasza orchidea przetrwała zimę, musimy zapewnić jej ilość światła, która będzie symulowała naturalne warunki miejsca pochodzenia rośliny. 

Ile światła potrzebują storczyki / orchidee?  Jak doświetlać storczyki ?

W zależności od pory roku storczyki będą potrzebowały innej ilości światła. Latem potrzebują do 16 godzin naświetlenia dziennie, zimą natomiast jedynie około 12-13 godzin. Z początkiem lata powinniśmy zacząć stopniowo ograniczać długość naświetlania, aż na początku zimy dojdziemy do 12 godzin. Zapewni to roślinie płynne przejście w nowe warunki. Sytuacja wygląda analogicznie w sytuacji wydłużania czasu oświetlenia po zakończeniu zimowania. Dostarczenie orchideom wystarczającej ilości światła może być trudne, jeśli nie możesz ustawić ich w doświetlonych oknach. W takiej sytuacji idealnie przydają się lampy do roślin. Zamiast polegać na kapryśnej pogodzie by dostarczyła twoim storczykom wystarczająco światła, możesz sam kontrolować jego ilość i rodzaj. Ponieważ lampy są słabsze od słońca, rośliny trzeba trzymać pod nimi dłużej. Dla storczyków dobrym przedziałem jest od 12 do 16 godzin, należy jednak pamiętać, że zależy to od rodzaju orchidei. Zbyt dużo światła sprawi, że liście zmienią kolor na cieplejszy, żółty lub czerwony, zbyt mało natomiast spowoduje pogłębienie ich zieleni.W użyciu sztucznych świateł należy zachować umiar. Możliwość zapewnienia dowolnego czasu naświetlenia może skusić nas do zostawienia światła na zbyt długo, jednak orchidee, tak jak my, potrzebują zarówno dnia, jak i nocy. 

Jakie światło wymagane jest do doświetlania orchidei?

Orchidee, jak wszystkie rośliny, przyzwyczajone są do światła słonecznego, jednak w naszym klimacie nie możemy zapewnić im go na tym samym poziomie, co w regionie ich pochodzenia. Optymalny rozwój kwiatów zapewnią lampy LED. Nie wszystkie lampy ledowe są jednak równe. Te, których używa się, na przykład, do czytania, emitują światło, które jest przyjemne dla ludzkiego oka, jednak nie dostarczy roślinie potrzebnych kolorów światła. Orchidee najbardziej lubią światło czerwone, sprzyjające pączkowaniu i kwitnieniu, oraz niebieskie, wspomagające wzrost. Czerwony i niebieski dają nam światło o fioletowym odcieniu. Właśnie tak wyglądają niektóre światła do roślin, jednak dla ludzkiego oka jest to bardzo nieprzyjemny kolor. Światła Verticana łączą przyjazną barwę z optymalnym dla rośliny spektrum. Ważne jest także, by światła nie produkowały ciepła, które może doprowadzić do spalenia liści. Tutaj znów przewagę mają lampy LED, które, w przeciwieństwie do lamp CFL, nie generują ciepła, a przy okazji oszczędzają energię.

 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel